Právě na BLANÍKU :
 
 
Právě hraje:
 

Krajánkův výlet do skláren, na statek a na hrad

Modré blanické tričko si po čase znovu oblékl Martin Kozák a vyrazil na další tři báječná místa. Doprovod mu dělala krásná hosteska Mia, která měla na starosti hromadu dárků.

První zastávkou našich dobrodruhů byly sklárny ve Světlé nad Sázavou. Ty jsou známé hlavně výrobou nápojového a dekoračního skla, a to jak foukaného, tak lisovaného. V živém vstupu do vysílání nám personální ředitel skláren pan Jan Vaněk pověděl, že exkurze tady nejsou běžné, ale sklárny se nebrání, zařídit prohlídku například technicky zaměřeným školám. V továrně navíc najdeme vzorkovnu a prodejnu a můžeme tak pořídit i nějaké ty suvenýry.

Martin s Miou se ze Světlé vydali na Michalův statek do obce Pohleď. Pokud chcete vidět, jak se na Vysočině žilo v období od třicetileté války až do poslední roboty v roce 1848, je Michalův statek ideálním místem k výletu. Do vysílání nám podrobnosti pověděl správce Jindřich Holub. Dozvěděli jsme se tak, že nám statek přiblíží běžný život sedláka, je tu vidět obytná část, komora, kuchyň a hospodářské budovy, včetně špejcharu. Jde přitom o jediné muzeum svého typu v celém kraji.

Poslední pondělní zastávkou prázdninového krajánka byl hrad v Ledči nad Sázavou. Martin s Miou sem zamířili ve chvíli, kdy se tu natáčí pohádka Čertí Brko. V té si po více než 30ti letech od natáčení pohádky „S čerty nejsou žerty“ střihne Ondřej Vetchý roli čerta, a to rovnou Lucifera. Rozhovor s Ondřejem jste mohli slyšet nedávno na vlnách rádia Blaník. Tentokrát s námi ale v Ledči promluvil kastelán Luděk Šíma. Díky němu jsme se dozvěděli, že tady mají dokonce i výstavu plyšových medvídků a vzniká tu muzeum Jaroslava Foglara. Tak na to se moc těšíme a za Jestřábem brzy vyrazíme. Martin s Miou opět rozdali spoustu dárků a zítra už se na cestu za Vámi vydá Vlasta Suk.


zpět

Fotografie

PLACENÁ INZERCE
O nás:
Rádio     Ti, které slyšíte      Redakce      Kde nás naladíte        Tiskové zprávy       
Kontakty:
Rádio BLANÍK      Studio      Moderátoři      Písničky na přání      Facebook     

Informace o zpracování osobních údajů
© 2019 Rádio BLANÍK – pohodové české rádio, www.radioblanik.cz, všechna práva vyhrazena
kontakt: Rádio BLANÍK, poštovní přihrádka 8, 251 64 Mnichovice
tel. studio: 800 109 109, dopravní linka: 603 11 71 71, recepce: 323 641 990, e-mail: info@radioblanik.cz
Obchodní zastoupení: RADIOHOUSE