Právě na BLANÍKU :
 
 
Právě hraje:
 

Na BLANÍKU jsme oslavili 55 let Olympicu na hudební scéně!

Skupina Olympic slaví letos 55 let na hudební scéně. Frontman kapely Petr Janda přišel o víkendu 30. září a 1. října 2017 posluchačům BLANÍKU prozradit podrobnosti k nové desce, která k významnému výročí vychází.

Jak se teď máte? Co je u Jandových nového?
Já teď prožívám takové zvláštní trauma. Už více jak měsíc jsem doma sám. Manželka s dětmi odjela do Ameriky. Chceme, aby tam děti chodily nějaký čas do školy, pořádně se naučily anglicky a měly rozhled. Věřím, že angličtina je dnes nutností a že je to dobrá investice. Na Vánoce se mi rodina vrátí, tak s manželkou zhodnotíme, jak to holkám prospělo.
 
Kdybyste měl zmínit svůj největší životní zážitek, co byste vybral?
Já mám své největší životní zážitky ze dvou oblastí. Těmi jsou muzika a rodina. Skvělý zážitek byl pro mě narození třetí a čtvrté dcery. Byl jsem u porodu. Zrození je zázrak. Škoda, že už je mi tolik let. Kdybych byl mladší, měli bychom dětí alespoň sedm.
 
A co říkáte na to, že mladí lidé odkládají rodičovství a mnozí děti vůbec nechtějí?
Apeluji na Čechy. Dětí se rodí málo. Já jsem zplodil pět dětí. To by měl být průměr. Jinak nás ostatní národy vyhubí. A mít jedno dítě nebo žádné kvůli pohodlí nikdy nenahradí ten krásný pocit být se svými dětmi celý den.
 
K výročí Olympicu vydáváte unikátní kompilaci. Na co se tedy mohou fanoušci těšit?
Tato kompilace se od ostatních liší. Dělal na ní Olda Zámostný. To je náš guru, který zná všechny naše nahrávky. Umí vybrat netypické verze písní, což je zajímavé pro sběratele. Na novém albu je i jedna novinka, kterou zahájíme koncert v O2 areně 9. prosince, kde oslavíme 55. výročí na hudební scéně. Jmenuje se Ještě to nebalíme.
 
A jak bude ten koncert v 02 areně vypadat?
Máme skvělý začátek, bude s námi hrát hudba Hradní stráže. Pozvali jsme si hodně hostů. Chceme to pojmout jako veselou estrádu, budou tam klauni. Jedinou chybou je, že publikum bude sedět. Je to těžší prolomit bariéru, když je sedící publikum, ale budu se od samého počátku snažit to zvládnout.
 
Co je pravdy na tom, že chystáte turné s jednou rockovou legendou z Maďarska?
Maďarská legendární skupina Omega, kterou má české publikum rádo, slaví stejné výročí jako my. Jsme domluveni, že uděláme příští rok společnou sérii koncertů ve Varšavě, v Budapešti, v Praze, v Košicích a v Berlíně.
 
Teď jsou na turné po Evropě vaši velcí oblíbenci – kapela Rolling Stones. Také oni už hrají více než pět dekád. V čem jste si podobní?

Někde jsem nedávno řekl, že jsme si velmi podobní, až na to, že oni hrají v New Yorku a my v Berouně😊
 
Vy jste začínali hrát v 60. letech. Jak byste srovnal koncertování tehdy a teď v roce 2017?
V 60tých letech to bylo velké dobrodružství. Nosili jsme si sami aparaturu, která byla taková vetchá a rozdrncaná po cestách. Když jsme to zapojili, kolikrát jsme zjistili, že to nehraje, tak jsme vytáhli pájky a letovali špatné spoje. Dnes se o nic nestarám. Převléknu se, technik mi přinese naladěnou kytaru, a to je vše.
 
Vydržet spolu 55 let chce velkou odolnost a toleranci. Jak moc odlišná je atmosféra v kapele teď oproti těm 60tým létům?
To přátelství bylo strašně silný. Teď jsme klub usedlých mužů, kteří ví, že hádky nikam nevedou. Máme nadhled a nic nás nepřekvapí.
 
Vy jste několikrát naznačovali, že s hudbou skončíte. Co vás přimělo změnit plány?
Mám hudební branži rád. Takže jsme se rozhodli, že nebudeme končit ani v náznacích a budeme hrát, dokud to jde. A dokud bude zájem publika, a ten je obrovský. Až budeme cítit, že je čas skončit, tak to bez nějakého pompézního posledního koncertu rozpustíme.
 
Vy občas koncertujete u vás na Propasti také s kapelou Souseďanka. Jak vypadá váš repertoár?
Hrajeme coververze různých hitů. Samozřejmě od Olympicu, také Rolling Stones, Adele. Občas někdo z kamarádů přijede a zahraje či zazpívá si s námi. Hrajeme pro radost, a to má své kouzlo.
 
Co je pravdy na tom, že chystáte americké turné?
Ano, máme v plánu šest koncertů, v New Yorku, v New Jersey, v Bostonu, v Detroitu, v Torontu a v Chicagu. Není to monstrózní turné po velkých halách. Budeme hrát v klubech. Přijedou Češi a Slováci. Je to vždy milé setkání lidí, kterým to navodí prostředí domova.
 
Vy teď prý ale chystáte ještě jeden americký projekt, je to pravda?
Dostal jsem minulý rok zajímavou nabídku od ředitele Berklee College, což je konzervatoř v Bostonu, abych s nimi spolupracoval. Vznikl koncert, z kterého jsme pořídili záznam. Je zajímavé slyšet jiné muzikanty hrát písničky Olympicu. A teď mám novou nabídku, jestli bych si se studenty nezahrál nějaké písničky.
 
 
A prozradíte, jestli se studenty z Berklee College skutečně něco podniknete?
Domluvili jsme se tak, že příští rok natočíme novou desku, někteří studenti s námi budou hrát.
 
 
A kdy máte v plánu novou desku natočit?
V dubnu budeme desku nahrávat a zároveň uspořádáme koncert. Jenom se trochu bojím, aby to byl ještě Olympic.
 
Řeknete nám něco o písničce Mladej kmet, kterou tak trochu oslavujete své 75. narozeniny?
Můj textař Ondřej Fencl, který se podílel na všech třech deskách Souhvězdí a já ho považuji za nástupce Vrby a Rytíře, mi napsal písničku, která je strašně výstižná. Jmenuje se Mladej kmet. Napsal i hudbu. Natočili jsme jí jen s klavírem a kytarou. Je to takový šanson.
 
Děkujeme za rozhovor.

zpět
PLACENÁ INZERCE
O nás:
Rádio     Ti, které slyšíte      Redakce      Kde nás naladíte        Tiskové zprávy       
Kontakty:
Rádio BLANÍK      Studio      Moderátoři      Písničky na přání      Facebook     

Informace o zpracování osobních údajů
© 2019 Rádio BLANÍK – pohodové české rádio, www.radioblanik.cz, všechna práva vyhrazena
kontakt: Rádio BLANÍK, poštovní přihrádka 8, 251 64 Mnichovice
tel. studio: 800 109 109, dopravní linka: 603 11 71 71, recepce: 323 641 990, e-mail: info@radioblanik.cz
Obchodní zastoupení: RADIOHOUSE