Právě na BLANÍKU :
 
 
Právě hraje:
 

Na Rádiu BLANÍK jsme přivítali skupinu Čechomor!

Skupina Čechomor vydala novou desku Nadechnutí. Posluchači Rádia BLANÍK ji mohli získat o víkendu 13. a 14. října. A také se dozvědět spoustu novinek. Povídali jsme si s Karlem Holasem a Františkem Černým.

Na hudební scéně působíte už 30 let, co se od té doby změnilo?
Byli jsme mladší. Byli jsme mladí a nezkušení, teď už zkušenosti máme, ale baví nás to pořád stejně. Takže se nic nezměnilo.

Co vás v nejbližší době čeká?
Budeme hrát čtyři koncerty. Projekt má název Proměny a vracíme se k němu v jubilejním třicátém roce skupiny Čechomor. Jedeme 17. října do Brna a 27. října koncertujeme v Praze v Rudolfinu. Koncertovat budeme s Collegiem českých filharmoniků. A pozvali jsme si výborného dirigenta z Polska Adama Sztabu, který nám to odřídí.

Co najdou posluchači na vaší nové desce?
Deska Nadechnutí je pokusem o zpestření, jak dělat lidovou hudbu jinak. Natočili jsme ji s dechovým orchestrem. V návaznosti na tuto desku vydáme ještě jedno album s názvem Nadechnutí Jinak. Stejné písničky jsme nahráli s několika kamarády, které jsme oslovili a požádali je, aby nám je pomohli upravit. Album vyjde 19. října.

Jak byste zhodnotili vaše letní koncerty? Jaké to bylo?
Letní koncerty jsou vynikající záležitost. Jednak není taková zima, a také se nám venku lépe hraje. Na letošní turné jsme si pozvali hosty, s kterými jsme natočili desku Nadechnutí a zahráli jsme sedm letních koncertů. Také jsme se vrátili k projektu Rok ďábla, což byl film, který jsme natočili v roce 2001. A zahráli jsme si v Poděbradech na multifunkčním festivalu Soundtrack Poděbrady.

Během letních koncertů společně s vámi vystupovala i Martina Pártlová. Uslyšíme ji také na nové desce?
Martina s námi hraje pořád, nejenom v létě. Na desce Nadechnutí a také na nové desce Nadechnutí Jinak ji uslyšíte.

A jak vlastně vznikla vaše spolupráce?
Martina se nám moc líbila, myslíme si, že k nám hlasově sedí. Navíc má skvělou energii. Víte, jak je to se ženami. Prostě nám padla do oka.

Váš styl a žánr je ojedinělý a také velmi oblíbený, přemýšleli jste ale, že byste zkusili i něco jiného?
My neustále do našeho hudebního žánru zkoušíme vložit něco jiného. Ať už to je hospoda, cimbál, kvarteto nebo celý orchestr. Ta rozkoš, hrát si s lidovou tvořivostí, je nekonečná. Můžete si vymýšlet všechno možné. Otázka je, kolik toho stihnete.

Zmiňujete orchestr, jaké to je s ním hrát?
Hrát s orchestrem je skvělá záležitost, která nás potkala. O aranžmá alba Proměny se postaral anglický hudebník Jaz Coleman. Je to naše nejslavnější deska. Teď se po několika letech k tomu vracíme. Je to povznášející pocit, mít za sebou orchestr s lesem smyčců. Moc si to užíváme.

Na co dalšího kromě vašeho turné se můžeme těšit?
Čeká nás vánoční turné. Letos ho ale pojmeme jinak, než že bychom hráli jen vánoční písničky. Za třicet let jsme složili hodně písniček, tak se budeme snažit udělat důkladnější průřez naší tvorbou. Vánoční písničky zahrajeme až nakonec koncertu.

Vy jste říkali, že vás čeká spousta koncertů, ale co nějaké volno? Plánujete ho vůbec?
V listopadu máme týden volno. Snažíme se tajit který týden. Když se nějaké volno podaří zajistit, snažíme se být s rodinami a užít si to.

Máte při koncertech ještě někdy trému?
Už ani ne. Může se vám v životě dít cokoli, něco vás bolet. Ale jak vezmete nástroj do ruky, je to pryč.

Týkají se vás nějaké přípravy na Vánoce?
Ano, sháníme stromeček. Ale i když se v některých obchodech vánoční dekorace objevují, zachováváme klid, asi tak do 20. prosince.

Trávíte spolu hodně času – už 30 let. Nemáte občas ponorkovou nemoc?
Máme. Je to stejné, jako když s někým žijete. Je to takové hudební manželství. Ale my věříme, že všechno zvládneme, prostě nás hraní pořád hodně baví.

No a když se vrátíme o těch 30 let zpátky, na vaše začátky, na co nejraději vzpomínáte?
Vzpomínáme si na jednu velkou hudební jízdu. Vystoupili jsme z vlaku, dostali se na Holešovickou tržnici, hráli jsme tam pak v několika hospodách až do rána. Ráno jsme zase vstoupili do tržnice a hráli. Tehdy se to jmenovalo Park kultury a oddechu Julia Fučíka.


zpět
PLACENÁ INZERCE
O nás:
Rádio     Ti, které slyšíte      Redakce      Kde nás naladíte        Tiskové zprávy       
Kontakty:
Rádio BLANÍK      Studio      Moderátoři      Písničky na přání      Facebook     

Informace o zpracování osobních údajů
© 2020 Rádio BLANÍK – pohodové české rádio, www.radioblanik.cz, všechna práva vyhrazena
kontakt: Rádio BLANÍK, Bělehradská 299/132, 120 00 Praha 2
tel. studio: 800 109 109, dopravní linka: 603 11 71 71, recepce: 224 409 719, e-mail: info@radioblanik.cz
Obchodní zastoupení: RADIOHOUSE