Právě na BLANÍKU :
 
 
Právě hraje:
 

Na BLANÍKU jsme rozdávali nové album Xindla X a k tomu vstupenky na jeho turné

Zpěvák Xindl X vydal nové album Sexy Exity. Už ale pomýšlí na další desku. I to se dozvěděli posluchači Rádia BLANÍK o víkendu 10. a 11. listopadu 2018.

Ondřeji, jaký je to pocit, stát se etablovaným muzikantem v českém hudebním rybníčku?
Je to hezký pocit. Ještě před deseti lety by mě nenapadlo, že moje písničky bude znát tolik lidí a muzikou se budu živit. Hudba byla vždycky mým koníčkem. Je možné, že důvodem, proč posluchače tolik moje písničky baví je, že nebyly psány za účelem, aby se z nich staly hity, ale psal jsem je pro sebe. To je moje filosofie. Pokud člověk dělá něco, co ho naplňuje, pak to může bavit i ostatní lidi.

Vaší velkou doménou je čeština. Zkoušel jste vůbec někdy psát a zpívat anglicky?
Poslouchám hodně písničky v angličtině. Když jsem měl první kapelu, kolem šestnácti let, tak jsem se pokoušel zpívat anglicky. Je to jednodušší. Člověk neslyší chyby a jak jsou texty špatný. Pak mi došlo, že bych chtěl zpívat česky. Napsat texty, které by byly dobré, ale není nic jednoduchého. Trvalo mi několik let, než jsem nabyl dojmu, že mé texty stojí za to, abych s nimi vystupoval.


My teď soutěžíme o vaši novou desku. Ona to prý ale původně řadová deska být neměla. Je to tak?
Původně jsme chtěli vydat CD Best of a přidat na něj čtyři nové písničky, abychom oslavili deset let na hudební scéně. Jak jsem začal točit, otevřela se tvůrčí stavidla a najednou jsem těch písniček měl hrozně moc. Tak jsem chtěl vydat deset písniček, ale než jsme je natočili, měl jsem napsaný další čtyři.

V čem je ta nová deska jiná, než ty předchozí?
Hlavně v tom, že je dělaná s jinými muzikanty. To se na desce vždycky podepíše. Na albu se podílelo pět producentů místo jednoho. No a žánrově je deska hodně pestrá. Jsou tam písničky modernější s elektronickou hudbou, ale najdete tam i gospel s velkým sborem, baladu se symfonickým orchestrem nebo country písničku s tahací harmonikou. Přitom je to pořád Xindl X. Akorát si tam každý najde to svoje.

A je na té desce nějaký hit?
Věřím že ano. Zatím jsme do světa vypustili tři singly. Ohlasy jsou na to dobrý. Věřím, že zásobu hitů jsme tím ještě nevyčerpali.

V posledních letech píšete texty mnoha předním zpěvákům. Je u nás nějaký textař, kterého obdivujte?
Mám rád Jarka Nohavicu nebo Karla Plíhala. Při jejich písničkách jsem se učil hrát na kytaru. Jsou to moje vzory. Také mám rád texty Petra Fialy. Jeho texty na první dojem vypadají jednoduše, ale jsou strašně silný.

Kdy vlastně začíná vaše podzimní turné?
Na turné vyjíždíme 22. listopadu. Začínáme v Kladně, pak budeme v Mladé Boleslavi, v Plzni, v Ústí nad Labem, v Českých Budějovicích, v Pardubicích, v Karlových Varech, v Olomouci, v Ostravě, v Brně a v Praze. Je to naše největší turné. Nejen co do počtu koncertů, ale také velikostí. Jedná se o sály s kapacitou okolo tisíce lidí.

Teď máte čerstvě po vydání desky. Máte už v hlavě nějaké nápady na další album?
Já to mám tak vždycky. Ještě než natočím album, už mám napsané další dvě písničky. Takže už se rodí nápady jak a s kým desku točit. Pravda je, že nápad nestačí. Ono se to ještě může čtyřikrát změnit.  Takže to, že mám nějakou vizi, ještě nemusí nic znamenat.

Vy míváte hodně povedené videoklipy a v poslední době jich točíte docela dost. Chystáte k této desce ještě nějaký další klip?
Je pravda, že jsme se docela rozjeli, natočili jsme už čtyři klipy. Máme natočený další, a to k písničce, která mě nejvíc baví, ale nevím, jestli se to potká se zájmem rádií a budou ji chtít hrát. Každopádně budeme točit klipy ještě k dalším písničkám.

Jste vystudovaný scenárista, tak mě napadá, jestli píšete ke klipům scénáře, případně máte tendenci je režírovat?
Nemám čas věnovat se filmové scénáristice, kterou jsem vystudoval, tak se věnuji alespoň klipům. U většiny z nich jsem se na scénáři podílel. Pro mě jsou klipy hodně důležité. Nemohl bych jen tak někomu předat svojí písničku s tím, ať na ni něco vytvoří.

Vaši fanoušci už jsou zvyklí na váš typický zvuk a styl. Může u vás nastat nějaká hudební změna, nějaký úplný zvrat?
Stát se může všechno. Když jsem začínal, zpíval jsem takový folk rap. Pak už jsem rap vypustil. Přišly popový písničky. Měl jsem také písničku, která byla rocková, pak jsme natočili pár písniček ve stylu folk country. Mě míchání stylů baví. Uvidíme, kam to půjde dál. V každém případě písničky píšu vždy tak, aby se daly zahrát s kytarou. Takže folkový základ to bude mít vždycky.

Už jste někdy slyšel hrát svoji písničku u táboráku? To musí být krásný pocit, ne?

Ano, slyšel. To se ve vás míchají pocity. Říkáte si, že je fajn, že hrají vaši písničku, ale pak slyšíte, že tam kytarista hraje špatně akordy. A říkáte si, jestli mu to máte říct. Některé písničky jsou sice jen na čtyři akordy, ale je tam složitý rytmus. Textu je tam hodně, takže si je u táboráku jen tak nezazpíváte. Teď už občas písničky píšu i s vědomím, že by měly jít dobře zahrát, aby nebyly jen pro mě.

Posloucháte rád nějaké své kolegy z české hudební branže?
Poslouchám hodně českých kapel. Mnoho z nich až poté, co jsem se s nimi začal potkávat na festivalech. Poslouchám Michala Hrůzu, skupinu Divokej Bill, Vypsanou fiXu, Wanastowi Vjecy a podobně.

Už jsme zmínili, že jste textař, dramatik, zpěvák, scenárista, hitmaker. Neláká vás třeba i herectví?
Ani ne. Docela trpím, když jsem donucen hrát ve vlastních klipech. Mám za to, že hrát umím. Pak mi režiséři vysvětlí že ne. Buď nedohrávám, nebo přehrávám. Možná že časem něco spáchám. Od klipu k malé roli ve filmu už není zase tak daleko. Teď bych to nedokázal časově skloubit. Koncertů je hodně a nechci polevit.

Jsme skoro v půlce listopadu a pomalu se blíží Vánoce. Máte je rád?
Dřív jsem je neměl tolik rád. Ale mám je rád, co mám děti. Scházím se s rodinou. Jezdím po návštěvách. Vlastně pořádám takové vánoční rodinné turné.

A už alespoň víte, kde strávíte ten pravý Štědrý den?
Ještě nevím. Ve hře jsou varianty jižní Čechy nebo Praha.

A po Vánocích přijde další velký den, a sice Silvestr. Slavíte ho?
Silvestra moc neprožívám. Už se mi několikrát stalo, že jsem si šel lehnout a vzbudil mě ohňostroj. Mám spíš chuť někam odjet, když je volno. Myslím si, že člověk má slavit, když je nálada a ne proto, že je nějaké datum v kalendáři.

A co plány na příští rok? Už máte jasno?
Vzhledem k tomu, že jsme nevydali nakonec album Best of, tak se to docela nabízí. Zvlášť, když mě čeká příští rok oslava 40. narozenin. Chtěli bychom k tomu uspořádat nějaký velký koncert. V listopadu uspořádáme koncert ve Fóru Karlín.

Děkujeme za rozhovor.

zpět
PLACENÁ INZERCE
O nás:
Rádio     Ti, které slyšíte      Redakce      Kde nás naladíte        Tiskové zprávy       
Kontakty:
Rádio BLANÍK      Studio      Moderátoři      Písničky na přání      Facebook     

Informace o zpracování osobních údajů
© 2020 Rádio BLANÍK – pohodové české rádio, www.radioblanik.cz, všechna práva vyhrazena
kontakt: Rádio BLANÍK, Bělehradská 299/132, 120 00 Praha 2
tel. studio: 800 109 109, dopravní linka: 603 11 71 71, recepce: 224 409 719, e-mail: info@radioblanik.cz
Obchodní zastoupení: RADIOHOUSE