Právě na BLANÍKU :
 
 
Právě hraje:
 

Na BLANÍKU jsme přivítali Miroslava Žbirku

O víkendu 17. a 18. listopadu přišel do studia Rádia BLANÍK našim posluchačům představit své nové album zpěvák Miroslav Žbirka. Prozradil, ke kterým písním už jsou natočené videoklipy a jak vznikla spolupráce s uznávanou autorkou grafiky desky Mílou Fürstovou.


Na novém Double Albu je 14 písniček ve slovenštině a 12 v angličtině. Proč ten nepoměr?
Čtrnáctka je sympatické číslo, dvanáct má logiku. Hned vysvětlím proč. Důvodem je písnička Undergrant, která měla slovenský text a já jsem neviděl důvod pokoušet se ji přeložit. Vznikl tím nepoměr písní a já si vzpomněl, že je tu ještě jedna skladba, která mi zůstala, když jsem vydával předešlé album. Také neměla anglickou verzi, jmenuje se Charlie. A tak vznikl ten nepoměr anglických a slovenských písní.

Obal vašeho Double Alba dělala autorka grafiky pro skupinu Coldplay. To je velká prestiž. Jak jste spolu navázali spolupráci?
Ano, grafiku vytvořila Míla Fürstová. Moje manželka Katka, která se s ní dala do řeči zjistila, že zná moje písničky. Vlastně na nich vyrůstala. Ona pochází z Čech, i když se velmi úspěšně prosadila v Anglii. Nenapadlo mě, že by se mohla na tomto projektu podílet, ale stalo se. Přišla do studia Abbey Road, přinesla návrh grafiky. Byl v životní velikosti a tvořila ho speciální technikou. A já jsem moc rád, že Double Album má právě tento obal.

Double Album vyšlo také na vinylu. Proč se vracíte právě ke gramofonovým deskám?
Vinyl je fantastická šance dnešních dní. Přiznám se, že bych nevěřil, že se vinyl někdy vrátí, že znovu budeme hovořit o deskách. Jsem tomu rád ze dvou důvodů. Jednak je to jiný zvuk, který dostanete na vinylové desce. A samozřejmě obal, který vyrobila Míla Fürstová, vynikne nejlíp právě na vinylu.

Vy jste spolu s manželkou Katkou už 30 let. Máte nějaký návod, jak spolu vydržet tak dlouho?
To je otázka pro Katku, jak se mnou mohla vydržet třicet let. 7. října jsme oslavili toto výročí. Mě se na to ptát nemusíte, protože já jsem za těch třicet roků rád.

Tahle otázka prostě musí zaznít, takže kdy jste se naposledy potkal s Paulem McCartneym?
Paul McCartney chodí často do studia Abbey Road, nahrává tam. Ve studiu 3 točil několik písniček na svoje poslední album. Byl to pro mě zvláštní pocit. Občas mi tam někdo říkal, že tu byl předevčírem a podobně. Ale neměl jsem to štěstí se s ním teď potkat.  Rád vzpomínám na naše setkání i na to, jaké fantastické věnování mi napsal na album Stg. Pepper.

Nedávno u nás hrál Ringo Starr, tak jste se potkal alespoň s ním, ne?
Ringo je velmi senzitivní člověk na setkání, či podepisování se fanouškům. Ringa jsem potkal. Dostal jsem privilegium, když jsem byl sám na jeho zkoušce při minulém vystoupení. Díval jsem se na jeho kapelu All-star Band a tehdy mi běhalo hlavou všelicos. Hlavně, že by mě nikdy nenapadlo, že se budu dívat na Ringa v sále, kde v minulosti probíhaly schůze a já v něm získal Zlatého slavíka.

Vy jste velkým milovníkem rokenrolu. Nezdá se vám, že rokenrol v poslední době umírá?
Můžeme mít pocit, že něco zásadního umřelo už po konci 60. let. Jak začala sedmdesátá léta, už to nebylo ono. Ale zpětně, když se ohlédnete, tak v 70. letech se vydalo spoustu desek, které jsou nesmrtelné. Stejně na tom byla osmdesátá léta. Také se o nich mluvilo, že už nejsou hudebně nic moc. Ale byla to doba Depeche Mode a dalších. Každá dekáda má něco do sebe. Není to tak, že by nic nevznikalo. Když vznikají nové věci, nemají tu patinu a může se zdát, že to pro budoucnost nebude mít žádný význam. Ale nikdy nevíte, na co budou lidé rádi vzpomínat.

Vy teď naplno koncertujete. Baví vás to věčné hraní a zpívání naživo?
Jak kdy. Kdybych nekoncertoval, zavřel by se mi hlas. Pro zpěváka je koncertování nutnost, aby se udržoval ve formě. Ten sval v hrdle musí pracovat.

Váš oblíbenec Paul McCartney prý složí každé ráno jednu písničku. Máte to podobně?
To jsem nevěděl, že složí písničku denně. To je úžasné. Já to tak nemám. Ale je to o období. Když jsem psal písničky na Double Album, nějak jsem se rozběhl a sypal jednu písničku za druhou.

Budete teď po vydání nového alba psát další písničky?
Samozřejmě. Na skládání nových písniček si čas najdu. To udržuje člověka svěžího.

Jak to máte s videoklipy k Double Albu?
Můj syn David natočil k tomuto albu dva videoklipy. Dievča je první. Ten točil v Londýně. Ten druhý je k písničce Skúška snov s Katarínou Knechtovou. I to je jeho režisérský počin. Měl k ruce spoustu lidí. Mladých, velmi schopných filmařů. Natočil už dva klipy, tak by mohl udělat ještě třetí. Na skladbu Každý chce byť naj.

Zaujal vás někdo z nové současné české hudební scény?
Znám kapely jako jsou Mirai, které posouvají ten mainstream dál, ale je tu spoustu alternativních skupin, které nejsou známé. Měl by se najít nějaký reflektor, který by na ně zasvítil a dal jim šanci.

Už se nám pomalu blíží Vánoce. Těšíte se na ně?
Ano. Vánoce jsou krásné období. U mě to není žádná kýčová záležitost. Je to období, kdy odpočíváme a věnujeme se sami sobě. Nebudeme koncertovat, ani o Silvestra. Do té doby toho máme v plánu hodně. O to víc si pak svátky užijeme. Moc se na to těším.

Děkujeme, že jste přišel, ať se daří vám i Double Albu a zase někdy na shledanou.

Děkuji pěkně. Nebyl jsem tu poprvé a rád přijdu i příště. Na shledanou.zpět
PLACENÁ INZERCE
O nás:
Rádio     Ti, které slyšíte      Redakce      Kde nás naladíte        Tiskové zprávy       
Kontakty:
Rádio BLANÍK      Studio      Moderátoři      Písničky na přání      Facebook     

Informace o zpracování osobních údajů
© 2020 Rádio BLANÍK – pohodové české rádio, www.radioblanik.cz, všechna práva vyhrazena
kontakt: Rádio BLANÍK, Bělehradská 299/132, 120 00 Praha 2
tel. studio: 800 109 109, dopravní linka: 603 11 71 71, recepce: 224 409 719, e-mail: info@radioblanik.cz
Obchodní zastoupení: RADIOHOUSE