Právě na BLANÍKU :
 
 
Právě hraje:
 

Na BLANÍKU jsme přivítali Lenku Filipovou

Lenka Filipová vydala novou desku. Posluchačům Rádia BLANÍK ji představila o víkendu 15. a 16. prosince 2018 a prozradila, jaký má program s blížícími se Vánocemi.

Proč se nová deska jmenuje Oppidum?
Jmenuje se podle starého keltského osídlení. Oppida byla osídlení, z kterých Keltové vyjížděli do bitev a zase se do nich vraceli. Bylo to jejich útočiště. Říkala jsem si, že by to byl hezký název desky, s kterou se budeme dostávat do doby, kdy písničky vznikaly.

Na albu zpíváte starým jazykem gaelic, irským i skotským, dále bretonsky a anglicky a pouze v jedné písni česky. Bylo těžké poprat se s jednotlivými dialekty?
Bylo to složité, ale díky mému spolupracovníkovi, multiinstrumentalistovi a hráči na keltskou harfu Seanu Barrymu, jsem měla exkluzivní možnost čerpat nápady přímo od zdroje, který mě velmi oslovil. Z keltské muziky jsem si vybrala styl keltské balady. Mají duchovní rozměr. I když na desce nechybí ani rychlejší písničky.

Jak dlouho písničky na novou desku Oppidum vznikaly?
Když jsem začala na písničce pracovat, trvalo to i několik měsíců, než jsem se propracovala k finální podobě. Pak jsem ji další měsíce pilovala. Deska vznikala několik let.

Ptám se proto, že jste vydala desku až po 14 letech…
Jsem pódiový typ, takže mi ta doba ani nepřišla dlouhá. Vycházela mi alba best of. Vznikaly mezi tím keltské písničky. Lidé se mě ptali, kde si je mohou poslechnout. Z toho vznikl nápad je natočit.

Keltské vlivy přišly do vaší tvorby nějak naráz?
Ta hudba byla pro mě významná už několik let. Teď je zaznamenána a já jsem ráda, že jsou písničky pohromadě. Srdce jsem pro ně měla vždycky.Chystáte k novému albu turné?
Jezdíme koncerty s ukázkami těchto písní už nyní. Přímo k desce proběhne turné v příštím roce. Budeme koncertovat ve větších sálech.

A co na koncertě uslyšíme?
Bude to pestrý koncert. Představíme tam většinu písní z nové desky. Bude to v pódiových aranžích. Ne všechno lze přenést do sálu přesně tak, jak je to na desce. Turné začne koncem února a potrvá do 25. března, kdy jej zakončíme koncertem v pražské Lucerně.

Co vás čeká do konce roku?
Do konce roku budu koncertovat.  Hostuji u Pavla Šporcla. Bude mít koncert 19. prosince v Lucerně. Budeme hrát klasiku. To je nejbižší projekt. Těch projektů mám ale víc.

Pak už jsou Vánoce, budete mít čas na nějakou přípravu?
Čas na přípravu Vánoc si najdu. Nebo někoho poprosím. Je pravda, že dcera Lenny jezdí koncertovat do 22. prosince, ta mi moc nepomůže. Ale na Moravě mám zdroje na pečení cukroví. Konzument jsem velmi poctivý.

Ale jinak Vánoce slavíte klasicky?
Určitě. Klasika. Stromeček a vše, co k Vánocům patří.

Jaký byl ten nejhezčí dárek, co jste kdy dostala?
Jako holka jsem dostala kytaru. To byl můj nejhezčí dárek.

A na co se těšíte v příštím roce?
Je spousta věcí, na které se těším. V první řadě je to turné k nové desce Oppidum. Pak budu pracovat na nové desce. Už to pomalu chystám. Bude to ale tentokrát klasika. Budu hodně cestovat. Mám nějaké koncerty v zahraničí. Uvidíme, co všechno vyjde a na co budu mít energii.

Jak podle vás vypadá ideální víkend?
Já mám dva druhy víkendu. Buď jsem po koncertech, unavená a vyčerpaná. Pak chci klid. Celý víkend jsem v pyžamu. Jenom vařím, jím, spím, čtu a koukám na filmy. Když jsem při síle, pak mám akční víkend. Ráda cestuji, poznávám nová místa, učím se nové věci, chodím na semináře, kde se můžu něco naučit.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hezké Vánoce.


zpět
PLACENÁ INZERCE
O nás:
Rádio     Ti, které slyšíte      Redakce      Kde nás naladíte        Tiskové zprávy       
Kontakty:
Rádio BLANÍK      Studio      Moderátoři      Písničky na přání      Facebook     

Informace o zpracování osobních údajů
© 2020 Rádio BLANÍK – pohodové české rádio, www.radioblanik.cz, všechna práva vyhrazena
kontakt: Rádio BLANÍK, Bělehradská 299/132, 120 00 Praha 2
tel. studio: 800 109 109, dopravní linka: 603 11 71 71, recepce: 224 409 719, e-mail: info@radioblanik.cz
Obchodní zastoupení: RADIOHOUSE