Právě na BLANÍKU :
 
 
Právě hraje:
 

Kryštof slaví čtvrtstoletí na hudební scéně!

Oblíbená skupina si připomíná už 25 let scéně. K této příležitosti chystá velké koncerty a vydává novou desku. Tu mohli posluchači Rádia BLANÍK o prvním prázdninovém víkendu získat. Co na ní mohou najít, prozradil frontman skupiny Richard Krajčo.

Kapele Kryštof vychází album „25“, můžete nám ho, prosím, představit?  

Je to naše Best Of album. Už podruhé v naší kariéře rekapitulujeme naši tvorbu. Slavíme 25 let na hudební scéně, tak jsme si říkali, že by se něco takového hodilo. Vydali jsme 25 písní. Jednak 21 největších rádiových hitů, a pak také 4 novinky. Deska vyšla 25. týden letošního roku. Vše je tedy velmi symbolické.

Jak byste shrnul a popsal těch uplynulých 25 let v kapele?
Popsat se dají jednoduše. Byla to velká jízda a splněný sen. A možná i něco, co jsme si nikdy nepředstavovali, že by se mohlo stát. Pár mladých kluků se před mnoha lety dalo dohromady a přálo si, aby se jejich písničky líbily jejich kamarádům. A ono to nakonec přerostlo v něco monstrózního. My jsme za to moc šťastní.Tušíte, kdy nastal ten zásadní - řekněme zlomový - moment, který odstartoval ohromný úspěch kapely Kryštof?
Těch zlomů bylo několik. První se udál před šestnácti lety, když se do éteru dostala naše první píseň Lolita. Druhý zásadní moment přišel o rok později s písní Obchodník s deštěm. Potvrdili jsme skutečnost, že jsme úspěšně vtrhli do vod populární hudby v České republice. Důležitý byl i náš přístup ke koncertům. Ale obrovský zlom přišel v roce 2012, kdy jsme vydali desku Inzerát. Nechali jsme ji produkovat americkým týmem. A to už jsme rozjeli kariéru ve velkém. A pak přišly Kryštof Kempy, které si fanoušci velmi oblíbili.

Vaše projekty jsou velmi úspěšné, uveďme například zmíněné Kryštof Kempy. Jak tento nápad vůbec vznikl?
Spousta věcí přišla až na místě. Přišli jsme za svými fanoušky do stanového městečka a zahráli jsme jim. Pak jsme s nimi seděli až do rána a hráli jsme na kytary trempské písničky. Byly to různé věci, které si fanoušci zamilovali. A pak už další Kryštof Kempy byly vyprodané během jediného dne. Další série je plánovaná na rok 2018. Myslíme i na děti. Připravujeme pro ně velkou vesnici, kde je mohou rodiče nechat a nemusí se o ně bát. Lidem nezabavujeme jídlo ani pití. Mohou si přinést, co chtějí. Máme zájem na tom, aby se cítili dobře.
 
Chystáte dva koncerty na Strahově, což bude jistě ta největší oslava vašeho jubilea s fanoušky.
Ano. Bude to vyvrcholení oslav naší kariéry. Slavit to krásné čtvrtstoletí budeme koncerty celý rok, ale ne tak pompézně, jako na Strahově. První koncert jsme vyprodali za dva měsíce. Kapacita Rošického stadionu je čtyřicet tisíc diváků. Moc nás to potěšilo. A zároveň se rozvířila debata, jestli bychom neuspořádali ještě jeden koncert. Dohodli jsme se a myslím, že bychom celkem mohli hrát pro šedesát pět tisíc lidí, což je neuvěřitelná věc!

Jak budou narozeninové koncerty na Strahově vypadat? Budou tam nějací speciální hosté?
Jak budou tyto koncerty vypadat, vám bohužel prozradit nemohu, protože chceme, aby to pro fanoušky bylo překvapení. A my jich několik máme. Mohu snad prozradit, že tam máme jednu věc, kterou ještě v Česku nepoužila žádná česká kapela. Inspirujeme se v zahraničí u nejslavnějších interpretů. Mělo by jít o show na evropské úrovni. Pozvali jsme si tři předkapely: Hodiny, Sebastian a Jelen. Kolem osmé hodiny večerní vlítneme na pódium my. 

Jak vás napadlo uspořádat koncert na Strahově, chtěli jste se poměřit s Nedvědy?

My bychom rádi hráli na starém Strahově, kde hráli bratři Nedvědi. Tam už se ale nedostaneme. Plocha je rozdělena na tréninková fotbalová hřiště. Takže hrajeme na stadionu, který je největší v naší zemi. Je větší než Eden. To byl důvod, proč jsme si toto místo vybrali.
 
Vaše nová písnička se jmenuje Šňůry, můžete nám ji představit?  
Je to nejveselejší písnička naší kariéry. Možná je to tím, že žijeme spokojené životy. A je to asi i nejmodernější píseň. Má také nejprogresivnější zvuk. Tu písničku milujeme a těšíme se, až ji budeme hrát na koncertech.

Písnička Šňůry není jediná novinková písnička na výběrovém albu, je to tak? Jaké další tam ještě najdeme?
Jsou to písničky Na viděnou, Nesmím zapomenout a Zůstaň tu se mnou. Každá píseň má svůj příběh. Na viděnou je pokračovaní písničky Tak nějak málo tančím. Tu jsem napsal, když mi bylo třicet. A byla o třicátníkovi, kterému se mění život. Na viděnou je o čtyřicátníkovi. Nesmím zapomenout je píseň, kterou jsem věnoval mámě. Jakési shrnutí rad, které mi od malička udělovala a které si člověk postupně v životě uvědomuje. A písničku „Zůstaň tu se mnou“ jsem napsal podle jedné knihy a filmového scénáře. A o té máme ohlasy, že je to největší píseň, kterou jsme kdy natočili.Kam se chystáte na dovolenou?

Poprvé za naši kariéru letos nebudeme účinkovat na žádném festivalu. Soustředíme se na září a naše koncerty na Strahově. Budeme tedy odpočívat. Někdo z kapely vyráží k moři. Já zůstávám v Česku. Snad bude hezky. Veškerý čas chci trávit s dětmi. Moc se na to těším.

Letos BLANÍK oslavil 18. narozeniny. Co byste popřál našim posluchačům?
Obecně se přeje hodně zdraví a štěstí. Toho si obvykle začneme vážit, až když nám ten věk trošku pokročí. Najednou zjistíme, že to nejsou fráze, ale to, co si opravdu ze všeho nejvíce přejeme. Rádiu BLANÍK bych popřál dobrého hudebního dramaturga. Aby měl šťastnou ruku při vybírání písniček, aby co nejvíc potěšil posluchače. A posluchačům, aby byli spokojení. Když tohle bude fungovat, bude fungovat i vše ostatní. 

Děkujeme za rozhovor.


zpět
PLACENÁ INZERCE
O nás:
Rádio     Ti, které slyšíte      Redakce      Kde nás naladíte        Tiskové zprávy       
Kontakty:
Rádio BLANÍK      Studio      Moderátoři      Písničky na přání      Facebook     

Informace o zpracování osobních údajů
© 2019 Rádio BLANÍK – pohodové české rádio, www.radioblanik.cz, všechna práva vyhrazena
kontakt: Rádio BLANÍK, poštovní přihrádka 8, 251 64 Mnichovice
tel. studio: 800 109 109, dopravní linka: 603 11 71 71, recepce: 323 641 990, e-mail: info@radioblanik.cz
Obchodní zastoupení: RADIOHOUSE