Právě na BLANÍKU :
 
 
Právě hraje:
 

Začínající zpěváci to nemají dnes jednoduché, říká Helena Vondráčková

Zpěvačka Helena Vondráčková loni oslavila významné životní jubileum. Pro své fanoušky připravila na 20.leden 2018 velký narozeninový koncert.

Posluchači Rádia BLANÍK na něj mohli o víkendu 6. a 7. ledna získat vstupenky, dostat k tomu mohli i nové album Heleny Vondráčkové Dávno vím svý,  nebo se dozvědět mnoho zajímavostí nejen z hudebních plánů této populární zpěvačky.


Loni jste si pro své fanoušky připravila hned čtyři velké koncerty. První z nich proběhl v brněnském Boby centru. Na poslední z nich se ještě můžeme těšit. Odehraje se 20. ledna v pražské O2 Aréně. Dosavadní koncerty jste absolvovala i s řadou známých hostů - zpěváků, se kterými jste zpívala poprvé. Podle čeho si své hosty vybíráte?
V Brně jsem měla milého hosta Honzu Cinu. Kluka, který je velmi nadaný po všech stránkách, ideální představitel do jakéhokoliv muzikálu. Sledovala jsem ho v hudebním pořadu Tvoje tvář má známý hlas. Pak jsem byla pozvaná na muzikál, který byl inspirován filmem Šíleně smutná princezna. Tam jsem ho viděla a byla jsem nadšená.

Koho jste si vybrala jako svého hlavního hosta pro narozeninový koncert do O2 Arény?

Do O2 Arény přijal pozvání Michal David, s kterým spolupracuji mnoho let. Napsal mi jeden z mých největších hitů Dlouhá noc. Dokonce musím na něj prozradit, že jeho píseň zazněla letos na mezinárodním festivalu pohádkových filmů v německém městečku Annaberg-Buchholz. Organizátorům se písnička tolik líbila, že mě oslovili, abych písničku nazpívala s německým textem, jako hymnu celého festivalu.

Kromě koncertů byl pro vás uplynulý rok i plný úspěšných muzikálových vystoupení. Na která z nich ráda vzpomínáte?

Účinkovala jsem v muzikálu Mamma Mia! Ani jsem jej nedokončila a už jsem dostala nabídku na muzikál Muž se železnou maskou. Hraje se v Divadle Broadway a je velmi úspěšný. Každý den je narváno k prasknutí a na konci představení lidé tleskají ve stoje. Máme radost, že se muzikál setkal s takovým úspěchem.

V letošním roce bude mít premiéru také nový muzikál Kvítek mandragory, ve kterém zazní vaše písně. Co o něm můžete už teď prozradit?

Je to muzikál o mně. Už proběhlo několik obdobných variant. Například muzikál Čas růží, který je složen z písní Karla Gott. Nebo Mýdlový princ, který je poskládán z repertoáru Vaška Neckáře. Je to něco v tomto duchu. Autor muzikálu chce, aby měl příběh kriminální zápletku. Určitě budu přípravy sledovat a dávat pozor, aby to bylo dobré.

Nedávno jste vydala také knihu, která mapuje vaši dosavadní kariéru, co se z ní vaši fanoušci dozví nového?
Není to kniha o mém životě, ale je to kniha faktografická. Fanoušci se mohou dočíst, kdy se jaká událost odehrála. Ale aby to nebyl jen výčet dat, jsou tam i krásné příspěvky mých přátel, kolegů a kolegyň. Kniha je také doplněná nádhernými fotografiemi.

Loni jste vydala i tři dlouhohrající desky, které to jsou?
Už v roce 2002 vyšlo mé přelomové album Vodopád. Trefila jsem se v něm do tehdejšího tanečního proudu. Zabodovala na něm Dlouhá noc a píseň Vodopád. Tato deska vyšla nyní ve vinylové podobě. Pak ještě vyšla deska Zlatá Helena a Platinová Helena.

Kromě dlouhotrvajících desek jste vydala i několik CD, první s názvem Dávno vím svý. Co byste o něm posluchačům prozradila?
Tam najdete písničky, které se liší od těch předchozích, které byly rytmické a dynamické. Toto je album k zamyšlení. Písničky mají nádherné texty, které napsal Honza Dvořák. Pracovala jsem s úplně jiným týmem lidí. Záměrně nepoužívám slovo šanson, protože může být zavádějící. Lidé si pak budou představovat Edith Piaf. Jsou to moderní písničky, ale u tohoto alba si sednete do křesla, zapálíte svíčku a možná si i zavzpomínáte na své životní příběhy, které můžete v písních najít.

Máte na něm i nějakou vaši oblíbenou píseň?
Mám. Napsal ji můj dlouholetý kamarád, výborný muzikant Ondřej Soukup, s kterým jsem se setkala náhodou na dovolené na Kanárských ostrovech. Už jsem album měla téměř hotové, ale zeptala jsem se ho, jestli by mi nechtěl napsat písničku. Řekla jsem mu, že píše moc krásné věci a na mě nějak zapomněl. Odpověděl, že je to pravda a napsal mi krásnou píseň, kterou úžasně otextovala Gábina Osvaldová. Trefila se do mých vzpomínek o dospívání, prvních láskách a o domově.

Co byste poradila současným začínajícím zpěvákům?
Jak říkal kdysi můj kamarád, manažer Honza Bunzel, všechno je to o kontaktech. Ty, které jsme kdysi měly, se ale zpřetrhaly tím, jak se změnil režim v některých zemích Evropy. Mladí lidé to dnes nemají jednoduché. Velkou šanci mají lidé, kteří se účastní různých pěveckých soutěží. Tam se zviditelní a mohou se pak uchytit v muzikálech, kterých je tu spousta. Silní jedinci, kteří na sobě pracují, mají i koncerty a jezdí po republice. Ale jednoduché to nemají.  

Čím by byla Helena Vondráčková, kdyby se před padesáti lety nerozhodla pro kariéru zpěvačky?
Kdybych neměla talent, který je potřeba, bavilo by mě pracovat se zvířaty. I nyní jich mám kolem sebe spoustu. Jednu bláznivou kočku, nádhernou vlčici Elsu, miluju koně. To by mě bavilo.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně štěstí do roku 2018!
zpět
PLACENÁ INZERCE
O nás:
Rádio     Ti, které slyšíte      Redakce      Kde nás naladíte        Tiskové zprávy       
Kontakty:
Rádio BLANÍK      Studio      Moderátoři      Písničky na přání      Facebook     

Informace o zpracování osobních údajů
© 2019 Rádio BLANÍK – pohodové české rádio, www.radioblanik.cz, všechna práva vyhrazena
kontakt: Rádio BLANÍK, Bělehradská 299/132, 120 00 Praha 2
tel. studio: 800 109 109, dopravní linka: 603 11 71 71, recepce: 224 409 719, e-mail: info@radioblanik.cz
Obchodní zastoupení: RADIOHOUSE