Právě na BLANÍKU :
 
 
Právě hraje:
 

Na BLANÍKU jsme popřáli k významnému výročí skladateli Jiřímu Zmožkovi

Ve středu 21. února oslavil 75. narozeniny hudební skladatel, textař a zpěvák Jiří Zmožek. Jeho písničky nazpívaly ty největší české hudební hvězdy.

Byla mezi nimi také Heidi Janků.

Heidi, Jiří Zmožek vám napsal váš největší hit Když se načančám. Můžete nám povědět příběh této písničky?
Pamatuji si na to, když mi Jiří tuto písničku nabídl. Bydlel tehdy ještě v Havířově. Přiznám se, že jsem se na to tvářila trochu nejistě. Tehdy jsem koncertovala s kapelou, měli jsme trochu rockovější repertoár. Když jsem tu infantilní písničku slyšela, říkala jsem si, co z toho bude a proč bych to měla zpívat. Nakonec jsem v rámci pohádky „Co takhle svatba, princi?“ písničku natočila. A musím říct, že už jí na svých koncertech zpívám třicet let. A jestli to Jirka teď poslouchá, mohu ho ubezpečit, že písnička Když se načančám zazní na každém mém vystoupení.

A čím je podle vás Jiří Zmožek jako skladatel výjimečný?
On je úžasný melodik. A vždycky věděl, jak s písněmi nakládat. Já jsem se třeba divila, proč v té zmiňované pohádce nezazpívají jeho písničky ti herci, co tam účinkují. Ti zpívat umí. Až později mi došlo, že měl s nimi Jiří další plány. Vydal je na LP deskách. Byl vždycky o krok vepředu.

Další zpěvačkou, která má ve svém repertoáru písně Jiřího Zmožka, je Jitka Zelenková.

Jitko, co pro vás znamená jméno Jiří Zmožek?
Jiří Zmožek pro mě znamená jméno autora, jehož písničky se dostaly mezi lidi. Hodně je hrají rádia. Pro mě napsal například písničku Máme si co říct nebo Rád, mám rád. Jsou to melodické písně, které zpívám stále na svých koncertech. Lví podíl na tom mají i texty Eduarda Pergnera.

A v čem je podle vás Jiří Zmožek jako skladatel unikátní?
Neřekla bych unikátní. Těch skladatelů bylo u nás víc. Nezapomínejme třeba na Karla Svobodu. Unikátní je, když skladatel dokáže napsat jednoduchou, zapamatovatelnou a nosnou melodii. Jirka Zmožek je Moravák. Moraváci tohle umí. Já jsem za to Jiřímu Zmožkovi i Eduardu Pergnerovi moc vděčná.

S oslavencem Jiřím Zmožkem mohli posluchači Rádia BLANÍK strávit celý víkend. Rozdávali jsme jim i jeho výroční album.

Pane Zmožku, co na výročním 3CD  najdeme?
Na 3CD se podařilo dostat pana Kemra, pana Hrušínského a další skvělé herce. Dále jsou tam písničky Hanky Zagorové, pro kterou jsem napsal dvacet písní. Jsou tam ty nejvýznamnější, jako Biograf láska, Nešlap, nelámej. Od Karla Gotta tam najdete písničku To musím zvládnout sám, také jeho duet s Darinkou Rollinsovou Zvonky štěstí. Je to pestrá kolekce.

Na vašem výročním 3CD je neskutečná plejáda hitů. Přesto – když jste viděl ten souhrn písniček, byla tam i nějaká, na kterou jste už zapomněl?
Těch písní, z kterých jsme vybírali, bylo přes sto. Mně spíš bylo líto, že se některé na album nevešly. Například spoustu krásných písní Hanky Zagorové.

Jak jste oslavil své půlkulatiny?
V kruhu rodinném. Trochu jsme si zazpívali. Ať už starší písničky, nebo ty novější. Pouštěli jsme si Marcelovo desku. Bylo to příjemné, posedět si s rodinou a pár přáteli.

Dostal jste od rodiny nějaký speciální dárek nebo se něco teprve chystá?
Dostal jsem hezkou tašku. Měl jsem už svoji kabelu hodně obnošenou, takže mám novou. To byl hezký dárek.

Neuvažoval jste o nějakém výročním koncertu, kde by zazněly vaše největší hity?
Neuvažoval. To by muselo přijít z druhé strany, aby takový koncert někdo zorganizoval. To je poměrně náročné. Účastním se spíš menších projektů.

Nemáte pro své fanoušky a posluchače nějaké nové překvapení?
Prozradím vám, že jsem nedávno viděl moc hezký film, jmenoval se Vzepřít se obrům. A v tom filmu jednomu muži nadělili nový vůz, protože ten starý musel startovat na startovací kabely. A když pak jeho asistent kolem něj projížděl, křičel: Už žádný startovací kabely. A já si tak říkám, že já už bych nic startovat nechtěl. Jestli někdo něco nastartuje, když to bude Boží plán, tak do toho vstoupím. Ale sám už nic startovat nebudu.
 
Před lety jste byl na našich desátých narozeninách. Za rok nám bude dvacet let – když vás pozveme, přijdete?
Vzpomínám si na to, bylo to krásný! Když začnete zpívat a lidé se přidají, to je skvělý pocit. Na těchto akcích si připomenete, že lidi ty písničky mají rádi, těší je. Určitě přijedu. Když budu zdravý a plný síly, tak zavolejte. Nastartujte kabely a já přijedu!

Tak my určitě zavoláme, přejeme za celé Rádio BLANÍK všechno nejlepší k narozeninám, mějte se krásně, na slyšenou.
Také zdravím všechny posluchače Rádia BLANÍK. Přeji jim hodně krásných písniček. Všem bych jim chtěl říct, že když poslouchají BLANÍK, mají štěstí, protože tohle rádio má srdce. Mějte se hezky!


zpět
PLACENÁ INZERCE
O nás:
Rádio     Ti, které slyšíte      Redakce      Kde nás naladíte        Tiskové zprávy       
Kontakty:
Rádio BLANÍK      Studio      Moderátoři      Písničky na přání      Facebook     

Informace o zpracování osobních údajů
© 2019 Rádio BLANÍK – pohodové české rádio, www.radioblanik.cz, všechna práva vyhrazena
kontakt: Rádio BLANÍK, Bělehradská 299/132, 120 00 Praha 2
tel. studio: 800 109 109, dopravní linka: 603 11 71 71, recepce: 224 409 719, e-mail: info@radioblanik.cz
Obchodní zastoupení: RADIOHOUSE