Právě na BLANÍKU :
 
 
Právě hraje:
 

Rozhovor s Igorem Timkem ze skupiny No Name na Rádiu BLANÍK

Slovenská skupina No Name slaví 20 let na hudební scéně. Rádio BLANÍK se připojilo k oslavám. Celý víkend 29.-30. října posluchačům rozdávalo vstupenky na narozeninový koncert a CD skupiny No Name.

Slavíte s kapelou významné jubileum. Co chystáte pro své fanoušky?

1. listopadu oslaví skupina No Name dvacetileté výročí své existence. Pořádáme koncert pro své fanoušky, na kterém nebudou chybět hity Ty a Tvoja sestra, Žily nebo Čím to je. Přidáme i novinky, třeba písničku Život, S láskou a Povedz mi. Máte se na co těšit.

Co pro vás znamená těch dvacet let?

Je to čas, kdy jsme se poprvé sešli v sestavě Viliam Gutray – basa, Igor Timko- zpěv, Roman Timko- kytara a Ivan Timko- bicí. Je to dvacet let od chvíle, kdy jsme se dali dohromady a řekli si, že jednou budeme slavná kapela. Jak dlouho to spolu ještě vydržíme, ví jen Pán Bůh.

Jak se za těch dvacet let skupina No Name změnila?

Spoustu let hrajeme v jedné sestavě.  Vyměnil se klávesák, přišel k nám Zoli Sallai a v roce 2002 k nám přišel náš nejmladší brácha Dušan Timko, který to měl dané do vínku, že bude hrát v naší kapele. Od té doby žádné personální změny neproběhly. A jak jsme se jinak změnili? Myslím, že jsme se profesionalizovali. Byly časy, kdy jsme natáčeli album celý měsíc. Teď přijde bubeník a nabouchá tu písničku na první, druhý nebo třetí pokus. Je to úspora času i nákladů. Lidsky jsme si na sebe zvykli. Dokážeme se tolerovat a fungujeme jako dobře zaběhnutá továrna. I když je to naše profese, přistupujeme k hudbě jemně, jako by to byla naše slečna. Nebereme ji jako nutnost.

Jaké máte plány?

Hned po výročním koncertě, který hrajeme 1. listopadu ve Foru Karlín, vyrážíme do Dubaje. Pozvali nás tam zástupci folklorního festivalu. Je to komunita našich rodáků z Česka, Moravy a Slovenska. Budeme tam asi pět dní. Na to se moc těšíme. Nevěřím na náhody. Jedeme do tepla si odpočinout, odehrajeme tam jeden koncert. A co dál? No, nejdřív musí doletět letadlo do Dubaje, pak taky z Dubaje zpátky domů a pak se uvidí. 

Posluchačům Rádia BLANÍK rozdáváme celý víkend kromě vstupenek i vaše zatím poslední album S láskou. Poznáme i tady charakteristický zvuk No Name?

To je sen každé kapely a každého zpěváka, aby byl rozpoznatelný na první poslech. Celé je to postavené na hlase zpěváka a na hudebních postupech. Pokud se to podaří, pak se ozve pár tónů písničky a lidé už poznají, o koho se jedná. Tak věřím, že jsme na česko-slovenský trh donesli svůj hudební rukopis.

Kolik odjedete ročně koncertů? A kolik to pro vás znamená kilometrů? Přeci jen žijete v Košicích…

Život v Košicích má své výhody i nevýhody. Pozitivum vidím v tom, že jsme mimo dosah bulváru. S novináři, kteří žijí na východě Slovenska se dá relativně dohodnout. Řekneme jim: „Nechte to tak kluci, nemusíte nás fotit, když jdeme po ulici.“ Pravda je, že to máme všude daleko. Naštěstí na Slovensku rostou dálnice jak houby po dešti. Z Moravy už jsme doma za tři a půl hodiny. Najezdíme ročně asi 80 tisíc kilometrů. Odehrajeme osmdesát až sto koncertů, někdy i více.

Jak na vás působí letošní nevlídný podzim?

My jsme taková šťastná parta, samý sangvinici. Nám je jedno, jestli je jaro, léto, podzim nebo zima. Každý, kdo nás zná, ví, že základní jednotkou kapely No Name je jeden úsměv. Jsme dobře rozložení v rámci povah. V kapele máme Slováka maďarské národnosti, takže je vždycky „o čem“. Že by na nás měl negativně působit podzim, to rozhodně ne.

Igore, máme zprávy od Karla Gotta, že by si s vámi rád zazpíval. Co je na tom pravdy?

Karel Gott už nás dva a půl roku kárá, jako profesor své žáky, že má rád skupinu No Name a nemá od nás zatím žádnou písničku. Je to velmi lichotivé, že nás „pan profesor“ považuje za rovnocenné partnery. My jsme také přislíbili, že jakmile se objeví něco, co bude hodno takové spolupráce, půjdeme do toho. Pokud ne, pak nebudeme tlačit na pilu.

Rádio BLANÍK oslaví příští rok 18. narozeniny. Vzpomínáte si na svoji oslavu plnoletosti?

Já jsem moc rád, že jsem svoje osmnáctiny stihl oslavit v době, kdy ještě nebyly chytré telefony. Jako mladí lidé jsme se rádi napili a pobavili. Kdyby nás tehdy někdo natočil nebo nafotil, co provádíme, věřím, že bych to svým dětem velmi těžce vysvětloval.

Co děláte, když zrovna necvičíte s kapelou a nekoncertujete?

Za svůj nejdůležitější projekt ve svém životě považuji svoji rodinu, své děti. Když jsou děti ve škole, snažím se volný čas efektivně využít. Učím na střední škole, učíme společně se Zolim mladé herce zpívat. Jedná se především o šansony, muzikálové melodie a popové písničky. Také dělám doktorát. Předsedá nám prof. Jan Vedral z Prahy. Garantuje celý doktorandský program. Mám dost aktivit, ale nedělám je na úkor rodiny.

Chystáte na narozeninovém koncertě nějaké překvapení?

Ano, ale musíte přijít. Nebudu nic prozrazovat, to by nebylo překvapení. A mám speciální dárek pro ostatní členy kapely. Nemají šanci sehnat to, co mám pro ně já.

Jezdíte s kapelou stále společně do Tater? A jaké máte jiné záliby? 

Tatry jsou oblast, na kterou se nedá zvyknout, nikdy se neokouká. Jsou to nejmenší velehory na světě. Jsou nesmlouvavé. Vládnou svým způsobem. Pokud po nich stoupáte bez respektu, riskujete, že se dolů nevrátíte. Tatry milujeme. A co se týče jiných sportů, od dětství hrajeme fotbal, hokej a tenis. Máme obecně rádi kolektivní hry.

BLANÍK miluje Česko, co na Česku máte rád vy?

Už to, že BLANÍK miluje Česko je v tomto globálním světě úžasná věc. Jako lokální patriot v rámci Evropy, bývalého Československa a pak Slovenska mám radost, že někdo dokáže vyslovit nahlas: „Mám rád Česko, mám rád Slovensko“. Miluji hrdost, kterou v sobě Češi mají. Tak poslouchejte BLANÍK a zůstaňte sami sebou.

Co byste popřál Rádiu BLANÍK?

Rádio BLANÍK miluje Česko a já jsem přesvědčen, že český posluchač miluje Rádio BLANÍK, protože hraje hodně českých písniček. Tvoříte vlastně takový tandem. Je to manželství navěky. Snad vám to bude fungovat a my budeme rádi součástí tohoto vztahu.

Děkujeme za rozhovor.zpět
PLACENÁ INZERCE
O nás:
Rádio     Ti, které slyšíte      Redakce      Kde nás naladíte        Tiskové zprávy       
Kontakty:
Rádio BLANÍK      Studio      Moderátoři      Písničky na přání      Facebook     

Informace o zpracování osobních údajů
© 2019 Rádio BLANÍK – pohodové české rádio, www.radioblanik.cz, všechna práva vyhrazena
kontakt: Rádio BLANÍK, poštovní přihrádka 8, 251 64 Mnichovice
tel. studio: 800 109 109, dopravní linka: 603 11 71 71, recepce: 323 641 990, e-mail: info@radioblanik.cz
Obchodní zastoupení: RADIOHOUSE