Právě na BLANÍKU :
 
 
Právě hraje:
 

Rozhovor s Marií Rottrovou na Rádiu BLANÍK

V neděli 12. listopadu oslavila zpěvačka Marie Rottrová významné životní jubileum. S posluchači Rádia BLANÍK se podělila o plány na oslavu narozenin a podrobnosti k chystanému vánočnímu albu.

Asi největším dárkem k vašemu jubileu je narozeninový koncert, je to tak?

Ten mi víceméně věnovala O2 Arena. Loni jsem byla pořadateli oslovena, jestli bych letos mohla zazpívat. Je to pro mě krásný dárek, hlavně nesmím onemocnět. Slyšela jsem, že Lucie Bílá musela odložit koncert, tak toho bych se nechtěla dočkat. Loni se mi to přihodilo také. Vánoční koncert se pak konal v lednu. To nebylo moc příjemné.

Představte nám tatínka, coby skladatele. Vydáváte jeho vánoční mši a část i zpíváte...

Já se narodila do ryze muzikantské rodiny. Tatínek byl varhaník. Vystudoval varhaní oddělení Hudební školy Matice školské v Ostravě u Eduarda Marhuly. Vystřídal dvě varhanická místa, než se usadil v ostravském kostele svatého Františka z Assisi, kde byl hlavním varhaníkem. Tatínek se hudbě hodně věnoval a často skládal. Složil nejenom tuto mši v roce 1943, kdy mi byly dva roky. Napsal i vánoční či pohřební zpěvy. Vydávala to různá nakladatelství v Ostravě, v Brně a podobně.

Jak jste vnímala hudbu v dětství?

Vnímala jsem ji intenzivně od svého narození. Obklopovala mě všude. V obýváku probíhaly zkoušky našeho kostelního sboru. Maminka hodně zpívala, tatínek hrál na klavír. Na ten mě začal učit, když mi bylo pět let, ale byl netrpělivý, tak mě zapsal do hudební školy a předal svému kolegovi, který byl ještě netrpělivější. Byla jsem malá, moc mě to nebavilo. Začalo mě to zajímat tak v pátém ročníku umělecké školy, kdy jsem začala hrát zajímavé věci. Začala jsem hrát s tatínkem čtyřručně. K narozeninám nebo k Vánocům jsem dostávala noty, abych se mohla doprovázet ke zpěvu. To mě moc bavilo. Měli jsme i árie z oper. I ty jsem zpívala. Dostala jsem předplatné do Opery, kam jsem jezdila každou sobotu. To bylo velmi hezké. Na gymnáziu jsme měli školní kapelu, kde jsem zpívala. Tam bych řekla, že se začala vyvíjet moje kariéra.

Jak vnímal váš tatínek přechod k popové muzice, které jste se začala věnovat?

Tatínek byl tolerantní. Ne že by mě povzbuzoval, ale nechal mě dělat to, co se mi líbí. Já jsem hned po ukončení základní školy šla na zkoušky na konzervatoř. Myslela jsem si, že bych mohla být operní zpěvačka. Dostala jsem ale šílenou sprchu. Řekli mi, že jsem ženský pulec a mám si rok počkat, protože nemám ještě dobře usazené hlasivky. Já jsem šla tedy na gymnázium a tam se mi tak zalíbilo, že jsem na další zkoušky za rok nešla. Ve škole jsme založili kapelu, ve které jsem zpívala.

Letos vydáváte vánoční album. Představte jej, prosím, posluchačům Rádia BLANÍK.

Je to kompletní vánoční mše. Celou výrobu jsem zadala Daliboru Kaprasovi, se kterým jsem dělala spoustu vánočních koncertů. Vystupuje tam i dětský sbor. Jednu část mše zpívám já. Je to krásné. Kdysi jsme tuto mši točili na Žofíně, je tomu asi 15 let. Já jsem tam zpívala i další písničky. Přemýšleli jsme, že bychom příští rok uspořádali obdobný koncert.

A jak bude vypadat letošní vánoční koncert v O2 Areně?

Bude mě doprovázet rozšířená skupina Neřež. Mými hosty bude Jaroslav Wykrent, Petr Němec, skupina Neřež si zahraje svoji písničku, protože to je svébytná kapela, která vydává vlastní CD. Bude tam Juraj Pavlica a jeho Hradišťan, zazpívá i Magdalena Urbanová, přijde Jiří Bartoška, s kterým zazpíváme slavný Klíč pro štěstí. Bude to poprvé, co tuto písničku budeme zpívat živě. Je to těžká písnička, ale já se na koncertě doženu k výkonu a zvládnu to.

Vzpomenete si na nejzajímavější oslavu narozenin?

To bylo před pěti lety, kdy jsem slavila sedmdesáté narozeniny a uspořádala velké narozeninové turné. To bylo moc fajn. Účast byla obrovská. V Praze jsem vyprodala dvě haly. Bylo to krásné. Byl to nejhezčí dárek a nejkrásnější narozeniny.

Co si k narozeninám přejete?

Abych byla zdravá a zvládla koncerty, které mě čekají. Kromě koncertu v pražské O2 Areně mě čeká ještě jeden v Bratislavě, tak ať oba ve zdraví zvládnu. To je mé přání.

Pomalu se blíží Vánoce. Máte nakoupené dárky?

Mám koupený jenom jeden dárek. Na přelomu listopadu a prosince mám ale desetidenní volno, takže jsem si předsevzala, že dárky nakoupím v tomto čase. Já, když dárek koupím, hned ho zabalím. Vyhnu se tak tomu dni, kdy se balí dárky pro celou rodinu a bolí z toho záda.

Jak budete trávit podzim a kde jste byli na dovolené?

Na podzim nikam nejezdíme. Necháváme si to na červen. Jezdíme na Sicílii, pokaždé jsme byli na jiném místě. K moři jezdíme rádi v první polovině září. V tomto období se věnuji zpívání. Před pěti lety jsem ukončila kariéru. Vydržela jsem to dva roky. Pak jsem se ke zpívání částečně vrátila. V tomto období pořadatelé chystají pár koncertů, tak se věnuji jejich přípravě.

BLANÍK miluje Česko. Co na Česku milujete vy?

Mám ráda Šumavu, Jeseníky a Beskydy. Také Orlické hory, kam jsme jezdívali lyžovat. Teď mi manžel ukázal Šumavu a já se do ní zamilovala. Letos se tam asi nedostaneme, ale příští rok, hned jak bude hezky, se tam vypravíme.

Co byste vzkázala posluchačům Rádia BLANÍK?

Přeji posluchačům, aby byli zdraví a mohli navštívit můj narozeninový koncert. Bude pěkný, dlouhý a pestrý.

Děkujeme.

zpět
PLACENÁ INZERCE
O nás:
Rádio     Ti, které slyšíte      Redakce      Kde nás naladíte        Tiskové zprávy       
Kontakty:
Rádio BLANÍK      Studio      Moderátoři      Písničky na přání      Facebook     

Informace o zpracování osobních údajů
© 2019 Rádio BLANÍK – pohodové české rádio, www.radioblanik.cz, všechna práva vyhrazena
kontakt: Rádio BLANÍK, poštovní přihrádka 8, 251 64 Mnichovice
tel. studio: 800 109 109, dopravní linka: 603 11 71 71, recepce: 323 641 990, e-mail: info@radioblanik.cz
Obchodní zastoupení: RADIOHOUSE