Právě na BLANÍKU :
 
 
Právě hraje:
 

Rozhovor s Vašo Patejdlem na Rádiu BLANÍK

Úspěšný slovenský zpěvák a skladatel Vašo Patejdl vydal nové album s názvem To nejlepší 1981 – 2015. Představil jej posluchačům Rádia BLANÍK o víkendu 16. a 17. ledna 2016.
Můžete nám, prosím, podrobněji představit vaše nové výběrové trojalbum?

Nové 3CD mělo původně vyjít už loni k mým kulatinám. Nikam ale nepospíchám. Vyšlo nyní a je průřezem za mojí dosavadní tvorbou. Jsem rád, že Martina Hrdinku napadlo vydat album, kde se na jednom CD představím jako zpívající autor, na druhém CD najdete písničky, které jsem napsal pro své kamarády. Nejen pro skupinu Elán, ale také Karla Gotta, Helenu Vondráčkovou, Richarda Müllera a další. Na třetí desce jsou muzikálové melodie. Je to takové reprezentační album.

Jaké největší hity nalezneme na vašem novém výběrovém trojalbu?

Pokud bychom to vzali chronologicky, po jednotlivých CD, tak na prvním CD nemůže chybět písnička Ak nie si moja, Dotyk tiel nebo duet s Ľubicou Rybárskou 13. komnata nebo známý hit Stratený raj, který jsem nazpíval s Heidi Janků. Na druhém CD jsou známé hity, jako třeba Kaskadér, Zlodej slnečníc a Mláďatá, které jsem napsal pro skupinu Elán. Pro Karla Gotta jsem složil píseň Chci tě. Najdete tu i od Richarda Müllera Po schodoch nebo od Mariky Gombitové Ateliér duše. Z třetího CD bych jmenoval například úvodní píseň Londýn z muzikálu Jack Rozparovač, také tu jsou písně z muzikálu Osmý světadíl nebo z filmového muzikálu Fontána pre Zuzanu a mnohé další.Vašo, prozraďte nám, co máte v plánu tento rok?

Rok 2015 byl pro mě velmi náročný. Koncertoval jsem se skupinou Elán, měl jsem i vlastní vystoupení. V novém roce plánuji další koncerty s Elánem, k tomu nový muzikál, možná i dva. Sám také chystám vystoupení na několika festivalech. Můžete se o programu více dozvědět na mojí nově upravené webové stránce www.vasopatejdl.com.

Letos v říjnu to budou dva roky, co jste slavil své kulaté jubileum. Jak vůbec oslava proběhla?

I když to tak nevypadá, jsem stydlivý. Bylo mi doporučeno, abych k šedesátinám uspořádal velký koncert, mnozí to tak dělají. Odpověděl jsem, že právě proto, že to tak mnozí dělají, uspořádám koncert jindy, pokud se toho dožiji. Oslava proběhla v tichosti. Oslavil jsem je s Jožo Rážem, který je o dva týdny mladší než já. Pozvali jsme si své kamarády, popíjeli a dobře se bavili. 

Co je nového ve skupině Elán?

Elán je stále ve skvělé kondici. Koncertů už naštěstí není tolik, ale stojí stále za to. Na koncert Elán The Best Of vol. 2 přišlo hodně lidí. Koncert navazoval na původní  Elán The Best Of vol. 1, kde jsme odehráli 25 hitů. Oba koncerty měly obrovský úspěch. Ozývají se lidé, kdy uspořádáme další velkolepý koncert. Elán The Best of vol. 3 neplánujeme, ale určitě v tomto roce budeme pracovat na novém albu. 

 Jak často zkoušíte se skupinou Elán?

Zkoušíme kondičně. Před každým koncertem asi týden. To je nutnost. Kdybychom nezkoušeli, bylo by to poznat. Koncertů už nehrajeme tolik, musíme se tedy před vystoupením sehrát.
 
Chystáte nové muzikály, můžete nám k tomu prozradit více?
 
Jsem pověrčivý, proto nebudu příliš prozrazovat. Snad jen to, že jeden z nich bude zaměřen na velmi mladé, skoro až dětské publikum. A další bude s prvky hororu.

Je na vašem výběrovém CD nějaká spolupráce, které si nejvíce ceníte? A nechtěl jste si třeba někdy složenou píseň nechat pro sebe? 

Často se mě lidé ptají, proč jsem si hity, které jsem napsal, nenazpíval sám. Nejvíc mi tuto otázku pokládají k písni Po schodoch. Mě ale těší skládat písničky pro druhé. Ze všech profesí, které vykonávám, mě skládání písniček baví ze všeho nejvíc. Jsem moc rád, že jsem napsal konečně píseň i pro Karla Gotta, který za mnou chodil snad dvacet let. Vždy, když jsme se potkali, tak hned po pozdravu následovala otázka, zda už mám pro něj napsanou písničku. Odpovídal jsem, že na tom pracuji. Trvalo mi to pravda dlouho, ale podařilo se nám vydat píseň Chci tě.
 
My na BLANÍKU milujeme Česko. Co vy osobně máte na Česku rád?

Já stále beru Česko i Slovensko jako svůj rodný stát. Narodil jsem se v Karlových Varech. Táta byl Čech, maminka Slovenka. Mám moc rád melodičnost, kterou máme ve svém jazyce. Ta je pak cítit v písních, které zpíváme.
 
Mluvíte v Čechách česky nebo slovensky?

Vzhledem k tomu, že jsem se narodil v Čechách, čeština je mi blízká, takže když jsem v Čechách, mluvím česky, na Slovensku hovořím slovensky. Když jedu do Německa, pak mluvím německy. V zemích, kde se mluví anglicky hovořím anglicky. Beru to jako samozřejmost. Na internetu si občas vyhledávám správná spojení a doháním gramatiku, abych se vyjadřoval spisovně.

Děkujeme za rozhovor.


zpět
PLACENÁ INZERCE
O nás:
Rádio     Ti, které slyšíte      Redakce      Kde nás naladíte        Tiskové zprávy       
Kontakty:
Rádio BLANÍK      Studio      Moderátoři      Písničky na přání      Facebook     

Informace o zpracování osobních údajů
© 2018 Rádio BLANÍK – pohodové české rádio, www.radioblanik.cz, všechna práva vyhrazena
kontakt: Rádio BLANÍK, poštovní přihrádka 8, 251 64 Mnichovice
tel. studio: 800 109 109, dopravní linka: 603 11 71 71, recepce: 323 641 990, e-mail: info@radioblanik.cz
Obchodní zastoupení: RADIOHOUSE