Právě na BLANÍKU :
 
 
Právě hraje:
 

Rozhovor s Jankem Ledeckým na Rádiu BLANÍK

Zpěvák Janek Ledecký vydal po dlouhých deseti letech nové řadové album. O víkendu 28. a 29. ledna jej přišel představit posluchačům Rádia BLANÍK.
Janku, vydal jste album s názvem Na konci duhy. Přibližte našim posluchačům okolnosti jeho vzniku.

Když jsem pracoval na albu Všichni dobří andělé, chtěli po mně kolegové, abych napsal nové duety. Začal jsem nosit nové písničky, ale usoudili jsme, že na duety se úplně nehodí. Napadlo nás, že bych ale mohl vydat novou desku. Najednou mi v březnu přistála na stole letenka do Anglie a rezervace v nahrávacím studiu s producentem Gregem Haverem. Bylo to poprvé, co jsem točil desku s anglickými muzikanty. Hned za studiem se pásly ovce. Bylo to tak, jak to má být.
 
Co zajímavého posluchači na albu Na konci duhy najdou?

Na albu je celkem dvanáct písní. Pak je tam bonus pro opravdové hudební labužníky. 
 
Proč jste se rozhodl vydat nové album až po deseti letech?

Všichni se mě na to ptají, ale mně nepřišlo, že už je to tak dlouho. Nikdo po mě navíc novou desku nechtěl. Nejsem autor, který má přetlak nápadů a písničky dává do šuplíku. Teď jsem dostal termín, což je báječná motivace. Zjistil jsem, že mi to jde pořád dobře. Na této desce jsem si navíc dovolil luxus mít tři producenty. Jeden je z Nového Zélandu, jmenuje se Greg Haver. Posluchači jej budou znát jako producenta desky skupiny Chinaski Rockfield. Druhým je Honza Ponocný, což je kytarista a kapelník Mekyho Žbirky. No a tím třetím je syn Jonáš Ledecký. Napsal mi na nové album také písničku Jestli to pomůže. 


Jak to vypadá s vaším letošním vánočním turné?

Chystám v Čechách a na Slovensku sedmnáct koncertů. Vždycky si lámeme hlavu s první polovinou turné. V té druhé hrajeme vánoční písničky, ale obtížné je sestavit program na první koncerty, když se nechceme opakovat. Letos to máme jednodušší, protože budeme představovat nové album Na konci duhy. Chybět ovšem nebudou ani hity, které fanoušci dobře znají, jako třeba Budu všechno, co si budeš přát, Proklínám a další.

Najdeme na novém CD i nějakou vánoční písničku?

Novou vánoční písničku jsem nenapsal. Myslím, že mých dvanáct původních vánočních písní je i tak na zápis do Guinnessovi knihy rekordů. Na koncert je to tak akorát.
 
V současné době se otáčí sláva i směrem k vašim dětem. Co na to říkáte?

Je to skvělé. O to víc, že se jejich úspěch nedostavuje na základě skutečnosti, že jsou to mé děti, ale protože si to skutečně zaslouží. Jonáš v současné době pracuje na šedesátistránkovém komiksu, který vyjde v rámci velké publikace příštím rokem k 700. výročí narození Karla IV.
 
A jak se daří vaší dceři Ester, mimochodem velmi úspěšné české lyžařce a snowboardistce?

Právě jsem se vrátil z Colorada, kde jsem pobýval čtrnáct dní s Ester. Také jsem se rozlyžoval na novou sezonu. Ester bude týden trénovat a zúčastní se dvou závodů. Pak se vrátí do Prahy. Pár dní si odpočine a odjede do Alp na další závody. Čeká jí světový pohár ve snowboardu.
  
Janku, prozradíte nám, na co jste ve svém životě nejvíc pyšný?

Nejvíc jsem pyšný na rodinu. To je pro mě velký zázrak. Myslím, že jsme se dětem  dost věnovali a ony nám to skvěle vrací. Také jsem pyšný na to, že celý život dělám to, co mě baví. Skládám písničky, koncertuji, píši texty. Vážím si i toho, že se mi navíc podařilo dostat za hranice Čech a Slovenska.

Jste podepsán pod muzikály jako je Hamlet, Galileo nebo Iago. Jak to v současné době vypadá na „muzikálovém poli“? Chystáte kupříkladu nějakou novinku?

Mám rozepsaný muzikál, který se jmenuje „Zapomeňte na Shakespeara“. Rovnou upozorňuji, že to nebude tragédie. Po páté se také vrací na prkna divadla Brodway Vánoční příběh. Na to jsem pyšný.
   
Janku, chystáte si letos užít zimních sportů?

Určitě. Lyžování a snowboarding nevynechám ani letos. Tentokrát ale nezamíříme do Špindlu, jak jsme byli zvyklí, spíš se budeme pohybovat v místech, kde zrovna bude závodit Ester. Kopce směrem na západ od nás jsou přeci jen lepší.
 
Na BLANÍKU jsme se dlouhou dobu věnovali projektu Milujeme Česko. Co vy sám na Česku milujete?

To je těžká odpověď. Zvláště teď, když jsem se vrátil z Colorada. Vlastně je to stejné, když se vrátím z Alp nebo od moře. Mám vždycky tu němou výčitku k praotci Čechovi, že se zastavil na té největší placce a vylezl na nejnižší kopeček. Je to předobraz češství. Je to prostě pohodlné. Ale narodil jsem se tu a jsem tu doma. Jinde už to nebude.
 
Co pro vás znamená Rádio BLANÍK?

Já si BLANÍKU hluboce vážím za to, že hraje českou muziku. Je to právě Rádio BLANÍK, které začalo s trendem českých písniček, ostatní se postupně přidávali. Ono zůstane průkopníkem.
  
Co byste popřál posluchačům Rádia BLANÍK?

Pokud se neuvidíme na některém z mých koncertů, tak vám již teď přeji šťastné a veselé Vánoce. A také vše dobré do nového roku!

Děkujeme za přání i za rozhovor.
zpět
PLACENÁ INZERCE
O nás:
Rádio     Ti, které slyšíte      Redakce      Kde nás naladíte        Tiskové zprávy       
Kontakty:
Rádio BLANÍK      Studio      Moderátoři      Písničky na přání      Facebook     

Informace o zpracování osobních údajů
© 2018 Rádio BLANÍK – pohodové české rádio, www.radioblanik.cz, všechna práva vyhrazena
kontakt: Rádio BLANÍK, poštovní přihrádka 8, 251 64 Mnichovice
tel. studio: 800 109 109, dopravní linka: 603 11 71 71, recepce: 323 641 990, e-mail: info@radioblanik.cz
Obchodní zastoupení: RADIOHOUSE